Зародження радіо та радіоаматорство

Зародження радіо та радіоаматорство

 

Біля витоків винайдення радіо стояло троє вчених: Н. Тесла, Г. Марконі, О.Попов. Першим запентував радіопередавач Тесла у 1893 році.

Оскільки саме Нікола Тесла займався дослідження в області електромагнітних хвиль і ефіру, тому він першим зумів побудувати прилад для передачі інформації через радіохвилі. Варто зазначити, що Тесла першим почав говорити про всесвітню мережу для обміну інформацією (зображення, звук), тобто це по суті перше уявлення про сьогоднійшній Інтернет.

На території сучасної України радіопередача була використана у 1902 році, Попов встановив зв’язок між містами Херсон та Гола пристань. Масовий розвиток радіомовлення в СРСР почався у 1924 році, здебільшого для пропаганди серед громадян СРСР та для трансляції закордон.

 

Радіоаматорський зв’язок

 

Першим із іноземних радіоаматорів, що використовували короткі хвилі для зв’язку до 1905 року, був ірландець JMC Dennis , британський принц Філіп (HRH), англієць A. Megson, бразилець Landell de Moura, американці Irving Vermilya, W. Pickard, Reginald A. Fessenden, француз Pierre Louis.

Першим серед українців на всій території Російської імперії починаючи з 1912 року, був Сергій Жидковський з міста Жмеринка (тепер Вінницька область). Ним був сконструйований радіоприймач, що отримував сигнали із Парижу. Після початку І Світової війни, його заарештували за підозрою в шпигунстві.

По шляхах нашого земляка пішов фінський винахідник Ерік Тігерстед, який за допомогою іскрового передавача виходив у ефір заважаючи роботі військових. Теж заарештований за підозрою в шпигунстві.

Радіоаматорство в УРСР почало набирати масового поширення після 1958 року, коли КПІ (Київський Політехнічний інститут) почав випуск журналу “Радиотехника”. У 1961 в УРСР було 220 самодіяльних радіоклубів з понад 24 000 радіоаматорів. Працювало також понад 2 500 аматорських радіостанцій.

Одне з перших в світі QSO (двосторонніх зв’язків) провели в 1916 американці 2IB і 8AEZ.

У 1914 році, Америанський когрес, у зв’язку з війною забороним діяльність радіоаматорських радіостанцій. Після війни радіоаматорський зв’язок було відновлено.

Перший міжконтенинтальний QSQ (двосторонній зв’язок) відбувся 25 листопада 1923 року між французом Leon Deloy (8AB) з Ніцци і американцями Fred H. Schnell (1MO) з Коннектикуту і John L. Reinartz (1QP/1XAL) в діапазоні з довжиною радіохвиль близько 100 м.

У 1924 році розпочинається упорядкування у позивних радіоаматорів, перша літера означала країну походження.

18 квітня 1925 був заснований Міжнародний радіоаматорській союз (IARU).

 

Радіоаматорські супутники

 

Еру радіоаматорських супутників розпочали США у 1961 році, запущено перший радіоаматорський супутник OSCAR-1. Він працював на частоті 144,983, передаючи повідомлення “Hi-Hi”, супутник провів на орбіті 22 доби. СРСР в свою чергу запустили супутники РС-1, РС-2 у 1978 році. Загалом на основі програми OSCAR запущено 70 супутників.

Сьогодні радіоаматори можуть зв’язати навіть з Міжнародною космічною станцією, коли астронавти виходять у ефір.

 

Що відноситься до радіоаматорства?

 

До радіоаматорської діяльності можна віднести:

  • Конструювання і спорудження аматорської приймально-передавальної апаратури та антен;
  • Участь в різних національних і міжнародних змаганнях з радіозв’язку (радіоспорт);
  • Колекціонування карток-квитанцій, що висилаються на підтвердження проведених радіозв’язків і/або дипломів, які видаються за проведення тих чи інших зв’язків, або певної їх кількості;
  • Пошук кореспондентів і проведення радіозв’язків з аматорськими радіостаціями, що працюють з віддалених регіонів або з місць, звідки рідко працюють радіоаматори (DXing);
  • Робота різними видами випромінювання (телеграфія, телефонія з односмуговою або частотною модуляцією, телебачення з повільною розгорткою (SSTV), цифрові види зв’язку);
  • Зв’язок на УКХ з використанням відбиття радіохвиль від Місяця (EME), від зон полярного сяйва («Аврора»), від метеорних потоків, з ретрансляцією через радіоаматорські ШСЗ;
  • Робота малою потужністю випромінювання (QRP), на найпростішій апаратурі;
  • Робота на ретро-апаратурі, реставрація та відновлення історичних зразків апаратури радіозв’язку;
  • Участь в радіоекспедиціях — вихід в ефір з віддалених і важкодоступних зон, країн, місцевостей, де відсутні активні радіоаматори;
  • Участь в радіоаматорських аварійно-рятувальних службах (РАС або ARES — Amateur Radio Emergency Service) допомога в ліквідації всіляких катастроф та природних катаклізмів.

Для глибшого розуміння читайте статтю Основи радіозв’язку

Яскраві приклади де зараз використовуються рації

Також читайте про переваги та недоліки рації в порівнянні із мобільними телефонами

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*