Вибираємо рацію – інформація для початківця

Вибираємо рацію – інформація для початківця

Багато для кого радіостанція була мрією дитинства і зараз з’явилася можливість її купити. Інший варіант вам для професійної діяльності або для відпочинку потрібен автономний зв’язок.

 

Дуже часто в початківців розбігаються очі при виборі радіостанцій, адже в цих специфічних приладів є низка різних характеристик, які практично не використовуються в повсякденному житті.  До них належать: діапазон частот, вихідна потужність, тип модуляції та інші специфічні характеристики.

 

Найчастіше питання, яке виникає у головах початківців “який максимальний радіус дії”. На перший погляд, відповідь має бути нескладною, але не все так просто. На сам перед дальність зв’язку залежитиме від рельєфу місцевості, наявності радіоперешкод, висоти антени, вихідної потужності та інших менш значущих факторів.

Якщо ви бажаєте глибше вникнути в тему, то радимо прочитати нашу статтю основи радіозв’язку, основні поняття.

Є кілька найпопулярніших форматів використання радіостанції серед цивільного населення: використання в автомобілі, використання в активному відпочинку, для радіоаматорства.

 

Вибираємо рацію для автомобіля.

Про автомобільні радіостанції найчастіше можна почути від далекобійників. Дані радіостанції мають співмірні розміри з авто магнітолою, тому можуть вставлятися замість останньої. Діапазон частот таких рацій називається CB (citizen`s band). CB рації не потребують реєстрації. Існує багато виробників радіостанції, до  них продаються різноманітні антени та інші аксесуари.
В середньому відстань роботи на даному діапазоні становить 10-20км.

CB-радіостанція YOSAN COMMANDER TURBO

Вибираємо рацію для активного відпочинку.

Коли ми йдемо в похід по горах чи їдемо кататися на лижах, то цілком природньо, що для таких цілей потрібна легка автономна радіостанція. Тут рації CB діапазону ніяк не підійдуть, адже в силу технічних особливостей переносні варіанти  даного діапазону малими не бувають.
Для активного відпочинку чудово підходять радіостанції UHF діапазону (або 400-470МГц, або ще “70-тка”). Такі рації мають невеликі розміри, дальність до 15км на переносних антенах при прямій видимості. Мінусом є те, що для “чистої” роботи згідно законодавства вам потрібно зареєструватися як радіоаматор та зареєструвати саму рацію. Варто згадати, що в даному діапазоні є й безліцензійна смуга, про неї буде окремий пункт далі.

Більшість переносних радіостанцій сьогодні працюють саме в даному діапазоні частот.

Також серед переносних радіотанцій часто зустрічається діапазон VHF (130-172МГц). Даний діапазон переважно використовується радіоаматорами, екстреними службами та іншими структурами. Тому, як і в попередньому – потрібна реєстрація.

 

Baofeng UV-5R – популярна портативна радіостанція

 

Вибираємо рації для радіоаматорства.

Для радіоаматорства є багато виділених частотних діапазонів. В залежності від категорії для кожного діапазону встановлено різні максимальні потужності передавача.
Радіоаматорської апаратури є дуже багато і із різноманітним функціоналом. Тому коротко розказати не вийде, для цього потрібна окрема стаття.

Якщо ви вирішили зайнятися радіоаматорством, то зайдіть на сайт географічно найближчих до вас радіоаматорів. Там буде список популярних частот “круглого столу” та частоти репітерів, якщо такі є. На основі цього ви визначаєте діапазон роботи і шукаєте відповідну радіоапаратуру. Далі реєструєте позивний та рацію.

Цифрова радіостанція TYT MD-380

Вибираємо рацію безліцензійного діапазону PMR446 або LPD433

Як вже вище зазначалося, що в діапазоні UHF є  безліцензійні смуги. Законодавчо такі рації мають певні обмеження: PMR має 8 каналів, антенна є незмінною, а максимальна потужність не більше 0,5Вт. LPD діапазон може мати 69 каналів, незнімну антену та максимальну потужність до 0,01Вт.
Хоча тут є ряд певних обмежень, але такі рації-мильниці зможуть задовольнити 70% потреб початківця. Максимальна дальність зв’язку 3-5км.
Більшість таких рацій мають простий екран на якому буде вказаний канал, заряд батарейок та інший функціонал.

Такі рації продаються по дві штуки, коштують недорого і не потребують жодних дозволів.
Їх виробляє багато виробників, вони схожі за дизайном та функціоналом.

PMR – радіостанції

 

Вибираємо рацію – які додаткові функції можуть мати радіостанції?

Шумоподавляч (SQL) – вимикає звук шипіння,коли нема корисного сигналу і автоматично його вмикає, коли з’являється передача;

VOX – активація передачі голосом

CTCSS (субтони) – спеціальні звукові коди, які передаються рацією. Таким чином якщо на вашій станції стоїть вхід якийсь CTCSS код, то її шумоподавляч зможе відкрити рація яка передасть такий самий код.

DCS – те саме що і CTCSS , але тут передається не звуковий, а цифрови код.
SCAN – сканування всіх каналів або часто на наявність радіо передачі.

DTMF – тональний набір, дозволить віддалено керувати пристроями через рацію

 

Звичайно, що існує і інший функціонал, але для початківця він, скоріш за все, буде взагалі неактуальним. Та й наведений вище не всі будуть використовувати, він приведений більше для того, щоб ви могли зрозуміти що пише в описі до радіостанцій.

 

Якщо у вас виникають додаткові питання – задавайте їх в коментарі.

 

1 Trackback / Pingback

  1. Реєстрація радіоаматорського позивного, отримання ліцензії на рацію - покрокова інструкція - Тактик Блог

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*