Порівняння рація і мобільний телефон (HAM Radio vs GSM)

Дивлячись на сучасний світ, як змінилася наша буденність пов’язана зі зв’язком. Я пам’ятаю коли були тільки стаціонарні телефони, таксофони на жетони і потім на картки. Сьогодні мобільний телефон присутній в кожної активної людини, адже доступність, зручність та практичність взяли своє.
І багато в кого виникає логічне питання чому є люди які користуються радіостанціями. Або хибне переконання радіостанція = “халявний” зв’язок.

Принципів роботи мобільного телефону

Почнемо з принципів роботи мобільного телефону. Мобілка по суті теж є рацією, сигнал якої передається на найближчу базову станцію (БС) і якщо інший співрозмовник є в межах даної БС то безпосередьо ньому. БС це висока антена з потужним передавачем-приймачем та комутатором. Кожна БС може охопити лише певну зону покриття, саме тому на початках мобільний зв’язок називався “сотовим” або “стільниковим”, адже вся система подібна на бджолині стільники. Власне з’єднання та нарахування грошей виконує спеціальний прилад – комутатор.
Отож принцип дії ясний телефон взаємодіє з БС, БС з іншим телефоном чи іншою БС в залежності від віддаленості абонентів.
maxresdefault

Принцип роботи радіостанції

Принцип роботи радіостанції дещо відрізняється. В цьому випадку радіостанція надсилає сигнал, а його прийняти може будь-яка налаштована на дану частоту інша радіостанція. При цьому кількість радіостанцій, що приймають є необмеженою, тобто 1, 10, тисяча чи мільйон, нема значення. Таким чином радіостанція не має залежності від БС станцій і кількості приймачів сигналу, зв’язок обмежується радіусом поширення сигналу та якістю приймаючого обладнання – так як ФМ або телевізійні сигнали.

Радіостанція з використанням спеціальних антен може встановлювати зв’язок на сотні кілометрів. Радіостанція не залежить від базових станцій (БС), тому ви не залежите від електропостачання БС і також від тарифів.

В процесі технічного розвитку радіостанції поділилися на різні діапазони та типи модуляції. Отже якщо ви надумали купувати радіостанції не забудьте підібрати діапазон та тип модуляції.

Також пам’ятайте, що радіозв’язок має певні законодавчі обмеження. Для безліцензійного використання є певна смуга частот та потужність передавачів: CB, PMR446, LPD433. Щоб по-справжньому користуватись “дорослою” радіостанцією та бути “чистим” перед законом необхідно отримати ліцензію.
digital-two-way-radio

Остаточний вибір.

Щоб зробити остаточний вибір необхідно прорахувати всі умови у використанні. Якщо це повсякденне життя, ви живете в населеному пункті, користуєтеся інтернетом, месенджерами то вибір тут падає на мобільний телефон. Він і продається у кожному місті та не потребує спеціальних дозволів.

Якщо ви перебуваєте в горах, на морі або прикордонних зонах,  займаєтеся екстримальними видами спорту, часто мандруєте в глухі місця або за-кордон, то рація тут буде найкращим вибором. Крім того, останнім часом з’являються цифрові радіостанції, за допомогою яких можливо передавати текстові повідомлення (типу смс), цифрові дані. На борту станції буде блютуз, GPS, шифрування. Такі радіостанції підтримують виклики конкретного оператора чи групу операторів, а завдяки цифровим репітерам зона покриття таких радіостанції поширюється за допомогою інтернету на необмежену відстань. Проте поки що такі радіостанції є досить дорогими.
Наприклад – цифрова радіостанція Motorola DP4801.
DP4000_Series-_Family1

Хоча бувають також і змішані варіанти: смартфон з функцією рації, як на відео:

1 Trackback / Pingback

  1. 8 ситуацій де буде потрібна радіостанція, навіщо рація, треба рацію

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*