Основи радіозв’язку, основні поняття.

Основи радіозв’язку. Основні поняття.

Радіозв’язок – це особливий вид зв’язку, що використовується людством з кінця XIX століття. Біля витоків якого були Попов, Тесла, Марконі.

Основний принцип побудований на використанні передавача і приймача. Передавач відправляє сигнал, приймач його приймає. Блок схему, Ви можете побачити на мал.1.

блок-схема основи радіозв'язку або радіопередачі. Основи радіозв'язку. Основні поняття.

Мал.1. Блок-схема принципу радіозв’язку

Передавач – є пристроєм модуляції (накладання) низькочастотних (звукових сигналів) на несучу радіохвилю (явище накладання наз. модуляцією).
Приймач – це пристрій, який вловлює радіохвилі і демодулює (витягує) звукові хвилі з радіохвилі.

Для ефективної передачі і прийому використовуються антени. Антена дозволяє радіохвилі покинути або прийти в радіоприймач/передавач в/з повітря. Тобто антена поширює або «збирає» радіосигнал в навколишньому середовищі.

Радіостанція – це пристрій, в якому одночасно поєднується приймач і передавач. Для спрощення конструкції використовується одна антена, один корпус, спільна батарея та органи керування.

Основні характеристики радіостанцій.

Частотний діапазон

Аналоговий або цифровий формат передачі

Вихідна потужність

Антена

Види модуляції

Частотний діапазон.

Почнемо з частоти і довжини хвилі. Довжина хвилі – це довжина одного періоду радіохвилі, тобто одного фрагменту, що не повторяється. А частота визначається, як кількість довжин хвилі, які вміщуються в сигналі за 1 секунду часу. Дані поняття добре ілюструє наступний малюнок (мал.2).

Основи радіозв'язку. Основні поняття.

Мал.2. Графічне зображення частоти сигналу та довжини хвилі.

Довжина хвилі і частота взаємопов’язані і можуть розраховуватись через формулу:

Основи радіозв'язку. Основні поняття.

λ (чит. «лямбда»)- довжина хвилі (в метрах); f – частота хвилі (в МГц); c – швидкість світла у вакуумі (300 м/с, для нашої формули).

Частотні діапазони часто поділяють на: довгі хвилі (30кГц-300кГц), короткі (3МГц – 30МГц), ультракороткі хвилі (від 30МГц до 3000000МГц).

Варто сказати, що зі збільшеннями частоти, кількість інформації, що може нести хвиля збільшується, тому збільшення несучої частоти у сучасному світі є закономірною. Крім того, поширення довгих і коротких хвиль залежить від погодних умов, але що є дійсно їхньою перевагою – вони можуть поширюватися поза прямою видимістю.

Ультракороткі хвилі набули широкого використання: радіостанції, мобільні телефони, Wi-Fi, Wi-Max, 3G  і т.п. Але такі хвилі обмежені прямою видимістю і максимальна відстань передачі залежить від відстані до горизонту і висоти антени.

Основні радіолюбительські діапазони.

CB «Сі-Бі» (з анг. Citizen`s Band ) – скорочення від «цивільний діапазон», даний діапазон працює на частоті 27МГц. Даний діапазон починається з частоти 26.965МГц (п’ятірки) або 26.960МГц (нулі). Крок частоти 10кГц (0,01МГц), тобто 1-й канал п’ятірки 26.965, 2-й канал п’ятірки – 26,975МГц і т.д.

Даний діапазон добре поширюється через міські перешкоди, оскільки довжина хвилі складає порядку 11метрів. Тому цим діапазоном користаються таксисти та далекобійники. В Україні дозволено використання без ліцензії, але за умови, що передавач не матиме більшої потужності ніж 4Вт.

Основи радіозв'язку. Основні поняття.Основи радіозв'язку. Основні поняття.Основи радіозв'язку. Основні поняття.

VHF – 136-174МГц – в основному радіолюбительський діапазон, вимагає ліцензування. Характеризується низькою залежністю від погодних умов, поганий зв’язок при сильній забудові в місті.

UHF – 400-520 МГц – найпопулярніший діапазон для зв’язку. Піддіапазони PMR (446МГц) та LPD (433МГц) є безліцензійними в Україні і в більшості європейських країн при умові, що передавач не матиме потужності більше ніж 0,5Вт та 0,1Вт відповідно. Даний діапазон характеризується стабільним сигналом в місті, але теж сильно залежить від кількості забудов, проте не залежить від погоди. Також мала довжина хвилі -70см, робить антени для таких радіостанцій дуже компактними і транспортабельними. На малюнку нижче популярна радіостанція Baofeng UV-5R.

Основи радіозв'язку, основні поняття.

Аналоговий або цифровий сигнал.

Даний параметр означає чи Ваш голос «накладається» на хвилю безпосередньо – аналоговий чи Ваш голос спочатку оцифровується, а вже потім передається. На практиці можна порівняти звичайний стаціонарний телефон – аналоговий зв’язок із GSM телефоном («мобілкою») – цифровий зв’язок. Для першого прикладу характерний звук перешкод, можлива нечіткість у передачі. А в мобільному телефоні мало шумів, голос передається чітко без спотворень, недоліків як таких нема, але можуть бути «провали» при передачі, коли певна частина сигналу не дійшла.

Цифрова передача значно виграє по якості від аналогової, але доступні цифрові радіостанції тільки недавно з’явилися на ринку, тому ще не набули високої популярності. Цифровий зв’язок чудово піддається шифрації.

Основи радіозв'язку. Основні поняття.

Вихідна потужність

Це один із важливих параметрів в радіопередавачах, але не найголовніший, як думає більшість. Потужність вимірюється у Вт (Ватах). Чим більше – тим краще, але якщо у Вас погана антена то користі буде не багато. Наприклад у Вас 40Вт, але погана антена, а у Вашого сусіда 4Вт, але чудова антена. Результати по відстані і якості зв’язку будуть однаковими або кращими у сусіда. При цьому Ви будете «забруднювати» сусідній ефір своєю потужністю через погану антену.

Антена

Антана – це чи не найголовніший параметр в радіостанції. Чому? А тому, що правильна антена дозволить Вам прийняти чи передати сигнал на великі відстані при невеликій потужності. А невелика потужність – це порівняно невисоке використання електроенергії (що важливо в переносних радіостанціях), малий нагрів, а отже – довший час роботи, невелика потужність – це невелика вага в рюкзаку і більша автономність.

При використанні вузько направленої антени Ви зможете зв’язатися з іншим абонентом на довгій відстані з мінімальною можливістю для прослуховування.

Розміри елементів антен залежать від довжини хвилі. Саме тому для CB-діапазону використовуються великі антени для найкращого прийому, а в VHF і UHF діапазонах антени мають невеликі розміри.

Види модуляції

Вид модуляції –процес зміни одного або кількох параметрів високочастотного модульованого коливання за законом низькочастотного інформаційного сигналу. По простому –  це принцип або правила яким «насаджується» Ваш голос на радіохвилю.

Основні, які використовуються для зв’язку: FM – частотна модуляція та АМ – амплітудна модуляція.

В CB-діапазоні використовуються FM i AM.

В VHF та UHF використовується FM.

Детальніше про види модуляції можна прочитати на Вікіпедії

Існують інші параметри, але вони вже більш спеціалізованіші і радіоаматору-початківцю будуть зайвими.

 

Підсумовуючи статтю можна сказати, що принцип радіозв’язку ґрунтується на перетворенні звукового сигналу чи іншого корисного сигналу у радіохвилю, його максимально ефективній передачі та зворотньому перетворенні радіосигналу у корисну інформацію.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Зародження радіо та радіоаматорство. Коротка історія, види.
  2. Вибираємо рацію - інформація для початківця - Тактик Блог
  3. Основні терміни в радіозв'язку, які поняття варто знати при виборі рації

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*