Як вибрати туристичний рюкзак.

Як вибрати туристичний рюкзак.

В основному дорослі рюкзаки діляться на кілька видів: міський\спортивний, туристичний та тактичний.

Міський\спортивний рюкзак призначено для використання в міських умовах, там невеликий об’єм, проста конструкція та невелика вага. Тактичні рюкзаки це зазвичай рейдові рюкзаки з розрахунком на 2-3 доби автономного перебування. Тактичні рюкзаки мають систему моллі, що дозволяє додавати окремі модулі до рюкзака: різні підсумки, аптечки, чохли та інше. Такий тип рюкзаків найкраще підходить для військових.
Туристичні рюкзаки мають досить великий об’єм 35-120літрів, часто мають анатомічну спинку та ряд інших переваг, що зручно використовувати у поході.

 

Як вибрати туристичний рюкзак початківцю?

Для самого початку вам варто визначитись із кількістю днів та складністю походів. Варто сказати, що зі збільшенням кількості походів вага та об’єм вашого рюкзака буде зменшуватися – з набуттям досвіду ви почнете брати саме найнеобхідніші речі.

Тому беріть з того розрахунку, що за кілька походів вам вже знадобиться менший рюкзак.
Не беріть тактичних та спортивних рюкзаків, вони не найкращим чином підійдуть для такої справи.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Об’єм.

Вибір об’єму це перше питання, яке постає при виборі, оскільки ви ще не знаєте скільки вам потрібно. Отож, туристу, який вже кілька разів побував у туристичному поході і відчув всі “приємності” від “речей, які може знадобляться” можна зробити певні висновки. Об’єму 40-60 літрів вистачить на 2-3дні походу, де у рюкзаку або у зовні можуть уміститися: двомісний намет, керімат, спальник, набір для обіду, казанок військовий, газовий балон та пальник, запасна білизна, одяг, їжа, вода,індивідуальна аптечка та інші необхідності.

Об’єму у 60-90 вже буде достатньо для походів на 7 днів. Основну лепту звичайно будуть вносити:додаткові запаси їжі, води, можливо акумулятори, шкарпетки.

Варто зазначити, що даний об’єм розрахований на теплу пору року, коли ми не беремо об’ємних теплих речей. Якщо рюкзак має бути всесезонним, то треба ще додати по 10-20 літрів до загального об’єму рюкзака.

Врахуйте той факт, що “літри” в кожного виробника можуть дещо відрізнятися.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Типи рюкзаків.

Існують три основних види: станкові, каркасні та м’які.

Станкові – рюкзаки, які мають в своїй основі жорстку раму з металу. Найчастіше вони використовувалися у радянські часи і найпопулярнішою моделлю був “Єрмак”. Такий тип конструкції суттєво збільшує його вагу і тому у 21-му столітті його практично не використовують. Тому не раджу вам дивитися в сторону таких рюкзаків.

Каркасні – рюкзаки, які чудово утримують форму спини за рахунок інтегрованих металевих планок у спинці та легкого каркасу із пластику чи іншого легкого матеріалу. Така конструкція дозволяє зберігати рюкзаку форму в незалежності від того як розміщено речі в ньому. Що саме головне, що спинка такого рюкзака правильно відтворює лінії спини – що найкращим чином впливає на витривалість та ваше здоров’я. Часто в таких рюкзаках каркасні планки можуть витягуватися.

М’які – рюкзаки, в яких нема каркасу. Під час носіння варто буде врахувати два фактори: які речі ви складаєте та як ви їх складаєте. Адже через відсутність каркасу необхідно під час укладки правильно відтворити лінію спини та добре розприділити вагу. Даний тип рюкзаків виграє у вазі у порівнянні з каркасними.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Підвісна система.

Варто сказати, що якість носіння та комфорт в значній мірі також залежить і від підвісної системи яка власне і буде кріпити рюкзак до тіла. Підвісна система складається із: основних лямок, поясного ременя та м’якої спинки.

Основні лямки – фактично та частина рюкзака, яка буде витримувати найбільші навантаження та від якості якої буде залежати комфорт носіння на довгих дистанціях.

Форма самих лямок має бути у формі літери “S” або серпу, але ніяк не прямі. Прямі лямки вам будуть постійно створювати незручності, адже верх кріпитиметься на рівні спинки, а низ до боків рюкзака. Ширина основних лямок має бути приблизно з долоню і вони повинні бути обшиті м’якою тканиною, що виводитиме вологу. Зверніть увагу на якість строп, та фурнітури. Часто лямки рюкзака мають стропу яка стягує їх на рівні грудей – це дуже зручно.а

Поясний ремінь – кріпиться до низу рюкзака і дозволяє зняти велику частину навантаження зі спини і перенести його на стегна. Тому пояс теж має бути зручним та якісним. Ширина поясу має бути приблизно у 10-15см, чим більший об’єм рюкзака тим ширший пояс беріть – буде зручніше носити. На поясі, зазвичай,  міститься велика застібка-фастекс, тому теж зверніть увагу на її якість.

М’яка спинка – та частина рюкзака, яка притуляється до вашої спини. Вона має чудово сидіти і при можливості регулюватися. Під час вибору рюкзака, обов’язково навантажте його та приміряйте – спинка не має ніде терти чи створювати дискомфорту. Виробники часто розробляють спинки з можливістю активного виводу вологи  (влітку вологи прийдеться багато виводити) – беріть з кращою системою вологовідведення.

Коли ви прийшли в магазин вибирати рюкзак – обов’язково одягніть його з навантаженням (бажано близьким до похідного це десь 15кг для 80 літрового), попробуйте підрегулювати пояс і лямки, спинку – все має сидіть чудово.

Як вибрати туристичний рюкзак. Матеріал пошиття.

Довговічність вашого нового рюкзака значною мірою буде залежати від типу та якості використаного матеріалу. Найпопулярнішими матеріалами є Cordura, Oxford, нейлон та поліестер. Найміцнішими та найдорощими звичайно є Cordura та Oxford, нейлон та поліестр це вже більш дешеві матеріали, що використовуються у бюджетних моделях.
Всі ці матеріали є штучними, добре прогорають, бояться праски та “хімії” – будьте уважні під час використання.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Клапан, кишені, нижній вихід.

Клапан – це верхня частина рюкзака, яка надягається на його основну частину (мішок). Клапан добре притискає верх і здавлює речі всередині, таким чином весь рюкзак робиться ніби монолітним.

Ще одна особливість даного елементу – захист нутрощів рюкзака від опадів. Клапани можуть мати регуляцію по висоті, додаткові кишені та стропи для кріплення навісного спорядження – такі додаткові речі внесуть додаткову перевагу.

Кишені у рюкзаку це місце де зазвичай будуть зберігатися необхідні дрібниці. У кишені клапана це може бути: рушник, ліхтарик, компас, шапка, аптечка, розпалка тощо. В бокових кишенях та стропах: вода, чашка, тактичні палиці, керімат, сокира, пила. В центральній кишені зі сіточкю: мокрий одяг, легке взуття, шапка, керімат. Як ви будете розміщати свої речі по кишенях та як будете кріпити стропами залежить від ваших потреб і фантазії.

Нижній вихід – кишенька знизу рюкзака, яка дозволить швидко дістатися до нутрощів. Таким чином у самий низ можна запхати: спальник, казанок, додаткове взуття, тощо. Нижній вхід є дуже зручним, складання і розбирання рюкзака з двома входами проводиться приємніше та швидше. Буває іще середній вхід, коли можна добратися до нутрощів через середню кишеню – виглядає зручно, але треба перевірити в похідних умовах.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Якість пошиття, строп та фурнітури.

Рюкзак в поході дозволить вам зручно носити з собою необхідне спорядження, їжу, одяг та інші потрібні речі, тому його витривалість грає важливу роль. Зверніть увагу на якість зшивання швів, вони в ідеалі мають бути подвійними і обшиті згори смужкою тканини.

Стропи мають мати високу міцність, не розлазитися та мають бути добре пришиті до рюкзак (особливо стропи основних лямок та поясу). Стропи – дуже важливий елемент рюкзака, на них буде зосереджена основна вага рюкзака, за їх допомогою ви також будете кріпити важливе  навісне спорядження (керімат, палатку, сокиру, куртки, воду).

Фурнітура – кріплення які з’єднують та регулюють стропи, закривають кишені. Пряжки дозволяють фіксувати рівень стягнення стропи, а застібки-фастекси надійність з’єднання троп. Тому уважно подивіться на якість пластику, з часом під впливом ультрафіолету пластик може втрачати свої властивості і навіть почати ламатися.

Також важливо, щоб блискавки та “собачки” були хорошої якості, щоб в один момент з рюкзака не почав вилітати вантаж. Безсумнівним лідером серед фурнітури є компанія YKK, тому якщо на рюкзаку бачите фурнітура даного виробника – можете не сумніватися в її якості.

 

Як вибрати туристичний рюкзак. Підсумки.

До підбору рюкзака варто підійти з такою самою уважністю, як і до вибору взуття.
Рюкзак має сидіти добре, бути якісно пошитим, шви мають бути потужні, а тканина не розтягуватися в місцях зшивання.

Стропи та фурнітура мають бути якісно виконані, адже вони найшіидщше починають виходити з ладу.
При покупці варто підбирати рюкзак, поносити його трохи в магазині при цьому навантаживши номінальною вагою (10-15кг).
Не прогадайте з об’ємом. На початку вам здаватиметься, що в рюкзак має поміститися “все, що може здатися потрібним”, наприклад додаткові похідні штани, кілька пар футболок (на кожен день), планшет чи ноутбук – ці речі просто вам не знадобляться.

1 Trackback / Pingback

  1. Що брати у похід. Мінімальний набір, що брати з їжі, який брати одяг.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*