Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

Дальність роботи радіостанцій  – от що найбільше цікавить нас при першій покупці.
Насправді точно вам сказати на яку відстань буде працювати той чи інший екземпляр точно ніхто не скаже. Можна скласти припущення щодо відстаней та якості сигналу.

Дальність роботи радіостанцій. Спочатку трохи теорії.

Радіохвилі і світлові хвилі мають однакову природу, тому більшість принципів є між ними однаковими. Ми можемо впевнено сказати , що радіохвилі як і світлові хвилі найкраще поширюються прямолінійно і за відсутності перешкод. Але радіохвилі за рахунок різноманітних ефектів можуть поширюватися непрямолінійно і на далекі відстані, наприклад явище повного відбивання радіохвиль CB-діапазону від іоносфери Землі, внаслідок такого ефекту можна зв’язатися з практично будь-якою точкою на земній кулі.

Також для радіохвиль можливе явище огинання перешкод, а також багаторазове відбивання від поверхонь.

Дальність прийому-передачі радіостанції Baofeng UV-5R, Baofeng 888s

Повернемось, до наших радіостанцій Baofeng UV-5R. Робочі частоти яких, лежать в межах 130-172МГц та 400-520МГц. Даний діапазон відноситься до ультра-короткохвильового. А це означає, що характеристики будуть більш схожими на світлове випромінювання, тобто мінімум огинань та відбивань.

Наступним важливим фактором є якість виконання та висота прийомо-передаючої антени. Чим кращі характеристики антени, тим «далекобійнішим» і кращим по якості буде радіосигнал.
Також не останнім є потужність випромінювання передавача, в нашому випадку це 5Вт, що цілком нормально для переносної радіостанції.

Отже перейдемо до експериментів.
В наявності: радіостанція Baofeng UV-5R 2шт, радіостанції Baofeng 888s теж 2шт, антена Nagoya-771 (штир ¼-хвилі), антена телескопічна Nagoya -773. Випробування проводились в містах Пустомити, Львівської обл., та Володимир-Волинський, Волинська обл.

Дальність роботи радіостанцій. Випробовування у Володимирі-Волинському.

Дане місто стоїть на рівнинній території, довкола вкрите лісами, будівлі в місті від 2-х поверхів до 14-ти, багато металевих дахів та металевих куполів церков.

На початку першого випробовування я був сильно здивований дальністю радіостанцій Baofeng UV-5R на стандартних антенах. Я і інший абонент віддалялися від точки збору, я на виїзд з міста, він – недалеко вглиб міста. І от тут починала проявлятися різниця між двома діапазонами, на нижньому (136-170МГц) істотно гіршим ставав зв’язок, а от на вищому (400-520МГц) зв’язок був стабільним. Отже, проїхавши на від міста 1.5 км зв’язок ще не пропадав, хоча про пряму видимість було й годі говорити, а от заїхавши за залізно дорожній насип, розбірливого зв’язку вже не було.

Фактична відстань 3.8 км.
Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

Наступним було випробовування по місту, середня відстань впевненого зв’язку на стандартній антені та на «верхньому» діапазоні – 1, 5км
Далі в хід пішли антени Nagoya, зв’язок було встановлено між центральною частиною міста та одним з крайніх спальних районів, відстань розбірливого зв’язку 2,036км.

Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

Така відносно невелика дальність зв’язку пов’язана в першу чергу з великою кількістю перешкод, малою висотою підйому антен над землею (фактично ріст абонентів).

Дальність роботи радіостанцій. Випробовування в Пустомитах.

Пустомити, в порівнянні з попереднім містом в кілька разів меншим і рельєф тут переважно горбистий, будинки від 1,5 до 5 поверхів. Відстань до Львову на пряму – 15км.

Отже, тут використовувалися Baofeng UV-5RBaofeng – 888s та антени Nagoya.

В першому експерименті випробовувалися тільки радіостанції Baofeng UV-5R на антенах Nagoya.
Обидва абоненти знаходилися на різних висотах, при чому між нами був горб з будівлями. Відстань впевненого сигналу склала 1, 422км.
Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

В другому експерименті використовувались радіостанції Baofeng UV-5R на антенах Nagoya, радіостанції Baofeng – 888s (3Вт, верхній діапазон, стандартні антени).

Цього разу на шляху радіохвиль були невисокі будинки, залізно дорожній насип з лінією електропередач, поле, озеро.
Максимальна відстань між абонентами 2,366км, якість зв’язку – відмінна, навіть Baofeng 888s працювали без жодних збоїв і на відмінній якості.
Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng BF-888s)

І останнім був експеримент по встановленню зв’язку між абонентом в Пустомитах і Львівським ехо-репітером (434.675 МГц CTCSS 82.5). Для цього довелося піднятися із низовинної частини місту в поле, з якого ледь виднівся Львів (все-таки 15 км).
На стандартній антені можна було почути сигнал ехо-репітера, а от відкрити сам репітер не вдавалося, а от на антені Nagoya – 773  він непогано відкривався і зв’язок від репітера був просто чудовим.

Відcтань від абонента до репітера на пряму – 16,8км!

Дальність роботи радіостанцій (на прикладі Baofeng UV-5R)

Дальність роботи радіостанцій. Висновки.

Для будь-якого зв’язку є найважливішими кілька факторів: рельєф, висота антена, підсилення антени, її діаграма спрямованості та КСХ (коефіцієнт стоячої хвилі) для даної робочої частоти. Модель радіостанції, тип модуляції, тип перетворення виступають, як другорядні чинники.

Звичайно, використання дорогих радіостанцій (наприклад Motorola, Yaesu, Vertex) буде і приємнішим і якість зв’язку буде дещо кращою ніж у китайських Baofeng, але останні, як на мене є найкращими радіостанціями у відношенні ціна-якість для не професіонального використання.

Тому, якщо Ви хочете зайнятися радіоаматорством, страйкболом, чи взяти універсальну і не дорогу радіостанцію в похід, Baofeng UV-5R створена для цього. Крім того, якщо ви хочете забезпечити солдата недорогим та надійним зв’язком, то дана радіостанція Вам ідеально підійде.

Стосовно використання антен. Заміна штатної антени в китайських радіостанціях типу Baofeng на більш потужну Nagoya 771 себе повністю виправдовує. Дана антена дає приріст в якості та дальності зв’язку. В порівнянні з Nagoya 771, Nagoya 773 (телескопічна) має гірший КСВ, тому робота саме на Nagoya 771 є кращою.

Якщо ж ви будете використовувати замість переносних стаціонарні або автомобільні антени, то якість та дальністю суттєво покращиться.

П.С. Від досвідчених радіолюбителів чув, що можна відкрити львівський ехо-репітер на 145МГц з гір Карпат, але зранку, навіть на рацію Baofeng UV-5R. Це відбувається за рахунок проходження радіохвиль під впливом атмосфери.

1 Trackback / Pingback

  1. Реєстрація радіоаматорського позивного, отримання ліцензії на рацію - покрокова інструкція - Тактик Блог

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*